Geyoro vede triplu, Les Bleues începe cu un festival! – Dbrief și NOTE ale jucătorilor (Franța 5-1 Italia) – Fotbal

Datorită unei prime perioade de înaltă calitate, echipa Franței a jucat duminică aceasta împotriva Italiei (5-1) în prima zi din Grupa D a Euro Feminin. Cu o triplă, Grace Geyoro a produs o performanță superbă.

Grace Geyoro a strălucit alături de Les Bleues.

Les Bleues au început în mod ideal acest Euro feminin! În prima zi din Grupa D, echipa franceză a surclasat cu ușurință Italia (5-1) în această duminică. Cu un hat-trick de la Grace Geyoro în special, francezii au jucat și s-au încântat în prima repriză.

În ciuda unui act secund mult mai puțin stăpânit, jucătorii lui Corinne Deacon s-au impus în mod logic să preia conducerea în acest grup în fața Islandei și Belgiei, care nu au reușit să se despartă (1-1).

Les Bleues eliberați, Geyoro se bucură!

Încă din primele minute, albaștrii s-au proiectat în tabăra adversă exercitând o mare presiune asupra italienilor. Și totuși, Bonansea a primit prima șansă a meciului prin poticnire împotriva lui Peyraud-Magnin! Un timp răcit de această alertă, jucătorii lui Deacon au mers înainte și au deschis scorul cu o centrare a lui Diani respinsă rău de Gama asupra lui Geyoro, care a marcat cu un șut din apropiere (1-0, 9-a). În mulțime, portarul Giuliani a greșit și el o centrare a lui Karchaoui și Katoto a profitat de ocazie pentru a face pauză (2-0, 12’)!

În demonstrație, francezii s-au derulat și Katoto, cu o lovitură de cap pe stâlp, apoi Cascarino, cu o minge ratată în fața cuștii goale, au fost la un pas să conducă punctul acasă… Ulterior, ritmul a scăzut logic, dar albaștrii au rămas în control. Iar înainte de pauză, Cascarino a participat la sărbătoare dezlănțuind un șut superb intrând în zonă (3-0, 39), înaintea unui nou gol semnat Geyoro, care l-a șters pe Giuliani după un serviciu superb de la Katoto (4-0, 41). )! Uimitor! După o salvare a lui Giuliani împotriva lui Diani, portarul italian nu a evitat scufundarea ei cu un hat-trick pentru Geyoro (5-0, 45)!

Piemonte salvează onoarea

La întoarcerea din vestiar, ritmul a scăzut în mod logic cu femeile franceze mai puțin întreprinzătoare. Dimpotrivă, italienii au încercat să-și revină, dar au înlănțuit gafe tehnice. Cufundați într-un coșmar, Nazionale s-a gândit că se vor scufunda puțin mai mult odată cu expulzarea lui Gama, dar VAR-ul a intervenit pentru a-l sancționa doar cu galben pe căpitanul italian în ciuda unui mare șoc asupra lui Geyoro.

Mai puțin concentrată, Franța a dejucat și Piemonte, la o centrare bună a lui Boattin, a reușit să salveze onoarea cu o lovitură de cap (5-1, 77). După acest gol, Bacha, cu o salvare frumoasă pe linie, și Peyraud-Magnin, cu o salvare fină la o lovitură de cap din Piemonte, le-au permis bleuilor să se descurce până la fluierul final. Cu această victorie foarte mare, selecția tricoloră este în orice caz un început perfect pentru această competiție.

Scorul meciului: 7,5/10

O adevărată demonstrație a echipei franceze! Pentru suporterii francezi, acest meci a fost logic plăcut, cu joc atractiv, ritm și multe goluri în prima repriză. Cu toate acestea, încă putem regreta o parte lungă unilaterală și un act secundar mult mai puțin plin de viață.

Scopurile :

– Bine mutat de Prisset pe partea dreaptă, Diani își elimină adversarul înainte de a centra în careu. Prost respinsă de Gama, mingea i-a revenit lui Geyoro, care a deschis scorul din apropiere cu un șut plasat (1-0, 9-a).

– Lansează adânc pe stânga în urma unei mingi lungi a lui Renard, Karchaoui execută o centrare strânsă la stâlpul apropiat. Totuși, singur, Giuliani ratează și îi dă pielea lui Katoto, care se dă la iveală (2-0, 12-a).

– Servit la intrarea în suprafață pe partea stângă de Karchaoui, Cascarino decide să transplanteze în ax înainte de a declanșa o lovitură superbă pentru a-l înșela pe Giuliani (3-0, 39)! Minunat !

– În urma unei inversări a lui Renard, Prisset îl servește pe Katoto, care pune imediat mingea în adâncime pentru Geyoro. Cu un control fericit, franțuzoaica merge spre poartă, o elimină pe portarul italian înainte de a înscrie în poarta goală (4-0, 41).

– La o minge recuperată foarte sus de Geyoro, Toletti se trezește servit pe stânga. Dintr-un fundaș central în zonă, Habs-ul l-a găsit pe Geyoro, care și-a oferit o triplă cu un șut încrucișat (5-0, 45-a). Ce demonstrație!

– Din stânga, Boattin face un centru frumos în zonă. Plasat ideal în spatele lui Renard, dar înaintea lui Karchaoui, Piemonte a ajustat o lovitură frumoasă de cap pentru a-l înșela pe Peyraud-Magnin (5-1, 77’).

NOTELE francezilor

Maxifoot a acordat o notă (din 10) comentarii pentru fiecare jucător din Franța

Femeia meciului: Grace Geyoro (9,5/10)

Ce performanță pentru jucătorul echipei Franței! Un moment incert pentru acest Euro după o alertă la genunchi, franțuzoaica a fost bine prezentă pentru startul acestei competiții. Și ce joc! La mijloc, ea și-a impus clar legea și ideal și-a lansat întâlnirea deschizând scorul de la mică distanță. Încrezătoare după aceea, pariziana și-a recitat fotbalul cu încă două goluri pentru a câștiga un hat-trick. Minunat ! Înlocuiește minutul 66 cu Kenza Dali (neevaluată).

FRANTA:

Pauline Peyraud-Magnin (7) : portarul echipei Franței a fost solid. La începutul jocului, jucătoarea de la Juventus Torino a făcut toate opririle pentru a-și salva partenerii câștigând un duel în fața lui Bonansea. Și chiar și după aceea, fără a fi în mare pericol, ea emana o frumoasă seninătate în intervențiile ei. La poarta din Piemonte, nu are ce să-și reproșeze. Și, în cele din urmă, ne-am bucurat de ultima salvare împotriva lui Piemonte.

Eve Prisset (6,5) : La începutul jocului, echipa a fost învinsă cu ocazia lui Bonansea. Jucătoarea lui Chelsea a ridicat însă bine capul, în special cu o agresivitate pozitivă în dueluri. Implicată în două goluri (primul și al patrulea), a fost interesantă cu o față de atac.

Aissatou Tounkara (6) : îl preferă pe Mbock pentru această întâlnire, fundașul lui Atlético Madrid a justificat încrederea antrenorului Corinne Deacon. Cu Renard, ea și-a format o balama puternică, în ciuda unei mici sperii pe care a avut ocazia lui Bonansea. Senină, franțuzoaica a fost la înălțimea acestei întâlniri.

Wendie Fox (7) : căpitanul echipei Franței a pierdut un duel aerian la startul meciului cu ocazia lui Bonansea. Și este aproape singura acțiune negativă a meciului său! Ulterior, lioneza a dominat total dezbaterile. Defensiv, Habs i-a sufocat pe italieni cu o prezenta impresionanta in dueluri. Apoi, mai presus de toate, s-a bucurat de plusările sale, cu câteva mingi lungi pentru a-și lansa coechipierii, în special la două goluri (al doilea și al patrulea). Cu toate acestea, putem regreta mica sa neglijență în spatele lui cu privire la realizarea Piemonte.

Sakina Karchaoui (7) : pe partea stângă, partea echipei franceze a fost deosebit de ofensivă. Eliberată de sarcinile sale defensive datorită dominației Les Bleues, pariziana a fost relativ puțin în pericol și s-a făcut remarcată în special pentru cățărările ei ascuțite. Decizivă la poarta lui Katoto cu o centrare respinsă prost de portarul advers, ea l-a deplasat și pe Cascarino pe poarta lui. Mică problemă: omisiunea lui pe poarta din Piemonte. Înlocuiește minutul 87 cu Sandy Baltimore (neevaluat).

Grace Geyoro (9,5) : citeste comentariul de mai sus.

Charlotte Bilbault (6,5) : într-un rol din umbră, jucătoarea de la echipa Franței și-a ținut perfect rangul. În acest sector al jocului, italienii au întâmpinat mari dificultăți datorită muncii importante a Héraultaise în recuperare. În plus, a fost interesantă în orientarea jocului cu transmisii bune.

Sandie Toletti (7) : neaparat mai putin la lumina fata de Geyoro, frantuzoaica nu a suferit inca la mijloc. Cu mare activitate, jucătorul Levante a luptat pe toate mingile și a fost capabil de proiecții bune. Mai mult, ea a fost răsplătită pentru eforturile sale cu o pasă decisivă la golul trei al lui Geyoro.

Kadidiatou Diani (7) : în partea dreaptă, Parisienne avea suc! Imediat în ritmul potrivit, franțuzoaica l-a trecut pe Boattin printr-un adevărat iad, încă luptă împotriva ei. Datorită vivacității ei, a făcut diferența la deschidere provocând eroarea lui Gama. Chiar și fără a fi decisiv ulterior, a continuat să creeze pericol, ca o lovitură respinsă de Giuliani. Înlocuiește minutul 77 cu Selma Bacha (neevaluată)care a făcut o salvare superbă pe linia sa la finalul jocului.

Marie Antoinette Katoto (8) : atacantul echipei Frantei a avut un meci excelent! Deosebit de interesantă în joc datorită diversiiunilor sale, pariziana a profitat de o mare greșeală a lui Giuliani pentru a găsi drumul spre fileu. În mulțime, a fost aproape de o dublă cu o lovitură de cap pe stâlp. După aceea, a jucat foarte bine, imaginea unei pase decisive superbe la golul secund al lui Geyoro. Înlocuiește minutul 77 cu Ouleymata Sarr (neevaluat).

Delphine Cascarino (7,5) : stânga, jucătorul echipei Franței a participat activ la festivalul ofensiv al Les Bleues. Mai degrabă discretă la început, lioneza a început să intre în acțiune cu un caviar pentru Katoto, care a găsit postul. Lance, ea a declanșat o lovitură superbă la intrarea în suprafață pentru a marca înainte de pauză. Și ar fi putut să o asiste și pe Diani, care a marcat pe Giuliani. Din păcate lovită în genunchi, ea a fost înlocuită în minutul 66 de Melvine Malard (neevaluată).

Și pentru tine, care au fost cei mai buni și cei mai răi jucători ai meciului? Reacționează în zona de “comentarii” mai jos!

FISA TEHNICA
FRANTA 5-1 ITALIA (repriză: 5-0) – Euro feminin – Grupa D / ziua 1
Stadiu : Stadionul din New York – Arbitru: Rebecca Welch

Obiective: Geyoro (locul 9, 41, 45), Katoto (locul 12), Cascarino (locul 39) pentru Franța; Piemonte (locul 77) pentru Italia.
Avertizări: Boattin (16), Simonetti (51), Gama (63) pentru Italia.

FRANTA: Peyraud-Magnin – Prisset, Tounkara, Renard, Karchaoui (Baltimore, 87) – Geyoro (Dali, 66), Bilbault, Toletti – Diani (Bacha, 77), Katoto (Sarr, 77), Cascarino (Malard, 66).
ITALIA: Giuliani – Bartoli, Gama, Linari, Baottin – Caruso (Piemonte, 73), Giugliano (Simonetti, 45), Galli (Rosucci, 45) – Bergamaschi, Girelli (Giacinti, 57), Bonansea (Di Guglielmo, 81).

Bucuria Bleuilor la deschiderea scorului lui Geyoro (1-0, 9)

La mică distanță, Katoto a găsit plasa (2-0, 12-a)

Cascarino a participat la sărbătoare cu o lovitură frumoasă (3-0, 39)

Zâmbetul larg al lui Geyoro după al doilea gol (4-0, 41)

În mulțime, franceza și-a oferit un tripl (5-0, 45-a)

Piemonte a salvat onoarea loviturii de cap (5-1, 77)