Jono Gibbes (ASM Clermont), după înfrângerea clară cu Leicester: „29-10, asta e realitatea dintre cele două echipe”

Da. Eu cred că 29-10 este realitatea și diferența dintre cele două echipe. Între o echipă foarte eficientă în zona de marcare și noi care am avut multe ocazii dar ne-a lipsit precizia. În fața unei astfel de echipe, poți traversa de două sau maxim trei ori în meci, trebuie să profiti de fiecare dată. Sunt capabili să pună presiune și să fie eficienți în momentele cheie. De asemenea, nu am fost suficient de eficienți și de eficienți în zona de susținere a ruck-ului. Reacția noastră față de tipul care poartă mingea nu a fost suficient de rapidă.

Ai fost și tu în dificultate la mingi adverse?

Am suferit de fiecare dată, cred. Este ceva în care nu performam suficient la acest nivel. Poate că în unele meciuri din Top 14 această apărare este suficientă, dar la nivel de vârf, într-un meci de faza finală a Cupei Europei, nu suntem suficient de buni.

Primiți buletinul nostru informativ ASM Match Day prin e-mail și găsiți informații esențiale și exclusive despre clubul dvs. preferat.

NL {“path”:”mini-registration”,”id”:”MT_Sports_ASM”,”accessCode”:”14113696″,”allowGCS”:”true”,”bodyClass”:”ripo_generic”,”contextLevel”:”KEEP_ALL “,”filterMotsCles”:”1|10|11|14|15|6973|17123″,”gabarit”:”generic”,”hasEssentiel”:”true”,”idArticle”:”4113696″,”idArticlesList”: “4113696”,”idDepartement”:”282″,”idZone”:”30603″,”motsCles”:”1|10|11|14|15|6973|17123″,”premium”:”false”,”pubs “:”banniere_haute|article|article2|article3″,”site”:”MT”,”sousDomain”:”www”,”tagsArticle”:”#ASMLEICESTER2022″,”urlTitle”:”jono-gibbes-asm-clermont- după-înfrângerea-clară-contra-leicester-29-10-este-realitatea-între-cele-două-echipe”}

premium ASM Clermont – Leicester: ce să ne amintim din înfrângerea Auvergnaților în Cupa Campionilor

Cât de mult te-a deranjat ieșirea din accidentare a lui Kotaro Matsushima?

Linia noastră de trei sferturi nu este foarte adâncă acum. Pierderea unui astfel de jucător de la început a fost dezamăgitoare pentru toată lumea. Și pentru viitor. Vom vedea gravitatea (rănii sale).

Cheikh Tiberghien a suferit și el crampe la finalul meciului…

Da, dar cred că performanța lui Cheikh este ceva foarte pozitiv de extras din acest meci. El a răspuns cu adevărat la acest nivel de competiție și la acest tip de joc. Este pozitiv.

ASM Clermont – Leicester: dă-ți notele

Cu 19 puncte în urmă înainte de retur, cum ar trebui să luăm în considerare săptămâna și meciul retur?

Trebuie să analizăm conținutul acestor 80 de minute. Trebuie să înțelegi lucrurile. Această echipă trebuie să construiască și să se instaleze pentru meciuri de nivel înalt. Este evident după aceste 80 de minute. Deci vom începe cu asta și apoi „controlul medical” va fi, de asemenea, un factor. Apoi, vom vedea cum suntem capabili să oferim un răspuns și să aducem aceeași energie echipei pentru retur.

Să avem o conducere a forței de muncă la retur înaintea meciului de la Castres?

Este o întrebare bună. Dar sincer, în mintea mea, deocamdată, îmi doresc mai mult să văd din nou aceste 80 de minute și să încerc să transmit grupului lucrurile necesare. Aceasta este prioritatea mea. Apoi, va fi și „controlul medical” care va fi destul de cald mâine dimineață (luni).

Cupa Campionilor: ASM Clermont se prăbușește în repriza a doua împotriva Leicester (citește din nou live)

Wesley Fofana nu mai jucase din septembrie, cum l-ai găsit astăzi?

Pentru un meci de reluare este foarte greu. Dar, el este un jucător inteligent care este capabil să citească jocul suficient de devreme pentru a se plasa bine. La antrenament, nu există neapărat aceeași viteză sau același timp ca în meciuri. Dar, nu există dezamăgiri majore în performanța lui Wesley.