Les Bleues au câștigat a treia victorie consecutivă la Turneul șase Națiuni

Erau așteptați și nu au dezamăgit. Bonusul ofensiv din buzunar chiar înainte de pauză a dat o primă privire asupra performanței Albaștrilor, duminică, 10 aprilie. XV-a Franței și-a stăpânit aproape perfect subiectul pentru a-i domina pe jucătorii scoțieni (8-28) și a părăsi prima călătorie la Turneul șase Națiuni cu o nouă victorie. După un meci dur, dar victorios împotriva Italiei în deschidere, apoi un succes mai solid în fața Irlandei, albaștrii au oferit o primă repriză de zbor înalt în Scoția înainte de a sta în al doilea act. Suficient, însă, pentru a înlănțui un al treilea succes în tot atâtea jocuri.

Contribuția lui Jessy Trémoulière, înlocuită de profesie la deschiderea acestei ocazii, a fost deosebit de valoroasă. Datorită acestui impecabil, XV-ul Franței mai poate visa la un Grand Slam care nu a mai fost realizat din 2018. Următorul pas, Țara Galilor, 22 aprilie.

Dacă scorul poate sugera o plimbare de sănătate franceză, albaștrii au marcat mai ales acest meci prin pragmatismul și o apărare etanșă în prima repriză. Les Tricolores le-a lăsat inițiativa jocului scoțienilor (38% posesie pentru XV-ul Franței la pauză), controlând valuri după valuri fiind mai penalizați decât de obicei, dar fără mare impact asupra scorului.

„Trebuie neapărat să ne punem capul la loca avertizat totuși căpitanul albaștrilor, Gaëlle Hermet, la finalul meciului. Am luat prea multe penalty-uri în acest joc. E bine să câștigi, de asta era nevoie, dar va fi greu în Țara Galilor, încă ceva împotriva Angliei. Va trebui să fim mai precisi în domeniile de branding”.

Pentru că dacă XV de la Chardon s-a mulțumit cu doar trei puncte marcate la penalty la pauză (28-3, 40) și că albaștrii și-au concretizat cele mai puține ocazii, XV-ul Franței a rămas fanny în a doua perioadă spre deosebire de scoțieni. care a marcat singura încercare a meciului de către fundașul Chloé Rollie (69).

Dintre satisfacții, două franceze s-au remarcat în mod deosebit. Asociate pentru prima dată cu balamaua în turneu, Laure Sansus și Jessy Trémoulière (jucătoarea încoronată a meciului) s-au bucurat. La scrum, prima și-a confirmat urcarea la putere în această echipă plantând, printre altele, prima încercare a meciului grație unui joc de lovituri de urmat pentru ea însăși (a 9-a, 7-0). La rândul ei, cea mai bună jucătoare din lume în 2018, pe care rar am văzut-o jucând în această poziție de deschidere a reprizei, s-a aplicat să-i trimită acasă pe scoțieni cu 50/22 și să mărească scorul. . Ca bonus, ea a mers și acolo cu testul datorită unei pase false bine simțite (a 28-a).

Les Bleues au zece zile să se pregătească pentru următorul meci împotriva Țării Galilor. Nu vor avea loc de eroare dacă vor să-și permită o finală împotriva Angliei, la Bayonne, pe 30 aprilie.