realist, XV feminin al Franței câștigă în Scoția fără să strălucească

Trei meciuri, trei victorii de fiecare dată cu bonus de atac: echipa de rugby feminin a Franței a răspuns perfect Angliei, victorioasă sâmbătă în fața Țării Galilor (58-5). Prin victorie în Scoția (28-8), duminică, 10 aprilie, pentru cea de-a treia zi a Turneului șase Națiuni, al XV-lea Franței își urmărește obiectivul de a-și imita omologii masculini, atingând primul lor Grand Slam din 2018. Tricolorele sunt pe locul doi după Trandafiri roșii la diferența de puncte.

Les Bleues nu au fost atât de transcendenți și dominatori pe cât ar sugera scorul pentru prima lor călătorie la această competiție. Spre deosebire de Italia la deschiderea Turneului (39-6, 27 martie), ei au fost uneori dezordonați ofensiv. Consecința, poate, a compoziției în mare măsură reproiectate propusă de managerul Annick Hayraud: nouă schimbări față de victoria în fața Irlandei (40-5) sâmbăta trecută. „Trebuie să fim mult mai precisi în zonele de teren care sunt importante”a confirmat după meci căpitanul Gaëlle Hermet la microfonul lui France 2.

O indisciplină problematică

Mai enervant, ei au fost deosebit de indisciplinați, acordând un total de șaisprezece penalty-uri, inclusiv șapte doar în primele douăzeci de minute. „Trebuie să ne îndreptăm capul, suntem foarte indisciplinați, regretă Gaëlle Hermet. Câștigăm meciul, dar ne poate fi dăunător. » În ciuda unei posesiuni avantajoase (63% din timp), scoțienii au profitat de ea doar în superioritate numerică grație testului lui Chloe Rollie (28-8, 68).și), la câteva minute după cartonașul galben al lui Julie Annery (64și). Anterior, XV du Chardon multiplicase inexactitățile de îndată ce se apropia de linia adversă, dovadă încă o dată a calităților defensive ale echipei Franței.

În ciuda acestor zguri și a performanței curajoase a scoțienilor, albaștrii oferiseră deja bonusul ofensiv la pauză grație unei eficiențe care îi reprezintă acum marca. A fost bine pentru ei, deoarece nu au marcat niciun punct în repriza secundă.

Autoarea unei noi duble după cea de succes împotriva Irlandei, Laure Sansus este ilustrarea perfectă a realismului francez. Repriza scrum a marcat prima încercare a jocului singură, luând o lovitură inteligentă pentru ea însăși deasupra apărării scoțiene (7-0, 8).și). Pentru a doua încercare, pur și simplu a fost la locul potrivit la momentul potrivit pentru a primi câțiva centimetri de la poarta împotriva căpitanului Gaëlle Hermet (21-3, 35).și).

Jocul liniştitor al picioarelor lui Jessy Trémoulière

Adeseori impreciși cu mingea în mână, bleușii s-au bazat și pe profunzimea jocului la poalele lui Jessy Trémoulière. Fundașul lateral, repoziționat duminică, a arătat că nu a fost cea mai bună jucătoare a deceniului degeaba; a fost votată femeia meciului de pe stadionul Scotstoun din Glasgow.

Ea a marcat a doua încercare tricoloră după o pasă falsă frumoasă (14-3, 27și) înainte de a fi în spatele celei de-a patra încercări, sinonim cu un bonus ofensiv (28-3, 39și). Gaëlle Hermet a aplatizat într-adevăr în urma unei atingeri pe care Trémoulière a obținut-o datorită regulii 50:22 (când o echipă găsește indirect atingerea în cei 22 de metri adversi de propria tabără, recuperează aruncarea).

Cu toate acestea, albaștrii își continuă marșul înainte, chiar și fără a convinge cu adevărat în joc. Acum vor beneficia de puțină odihnă înainte de a se muta în Țara Galilor peste două săptămâni, ultimul pas de făcut înainte de finală. nominalizat la Turneul șase Națiuni împotriva Angliei. pe 30 aprilie la Bayonne.

Citiți portretul (în 2019): Articol rezervat abonaților noștri Jessy Trémoulière, etichetă de rugby pe teren